Michael Jackson’ın yayınlanmamış kayıtlarının satışına mirasçılarından engel

Gotta Have Rock and Roll adlı müzayede evi, Haziran 2009’da Michael Jackson’ın 1994’te New York stüdyosu The Hit Factory’de kaydedildiği iddia edilen iki düzineden fazla kaydını açık artırmada satmayı planladığını duyurmuştu.

NTV’nin aktardığına göre, müzayede evi, her kaset için 4 bin dolara kadar fiyatlandırma beklerken, Michael Jackson’ın mirasçıları adına hareket eden avukatlar, kayıtların çalındığını öne sürerek dava açacaklarını belirtti.

Avukat Jonathan Steinsapir’in 29 Kasım’da yazdığı ve Billboard Dergisi’nde yayımlanan mektup, şirketin “Bu kayıtları açık artırmaya çıkarma konusunda her türlü çabayı durdurmasını ve bundan vazgeçmesini”, aynı zamanda kayıtları derhal iade etme talebini içeriyordu.

Mektupta şu ifade yer alıyordu: Ne Michael Jackson ne de plak şirketi Sony Music Entertainment, The Hit Factory’deki (veya başka herhangi bir yerdeki) kayıt seanslarının ana kasetlerini hiçbir zaman satmadı veya dağıtmadı. Bu kayıtlar tartışmasız şekilde çalındı ​​ya da başka bir şekilde izinsiz olarak alındı. Buna göre kayıtlar Jackson mirasçılarının malıdır.

Ancak müzayede evi “bu taleplere uymayacağı” yanıtını verdi. Yanıt mektubunda, “13 Aralık’ta New York Yüksek Mahkemesi’nde geçici bir uzaklaştırma kararı ve ihtiyati tedbir talebinde bulunmayı planladığımızı size bildirmek için yazıyoruz” denildi.

Ama mahkemeden müzayede evini sevindirecek karar çıkmadı, kayıtlar satıştan kaldırıldı. Kararda, aralarında “Oh Love”, “New Jelly” ve “Doing What My Heart” başlıklarının olduğu kasetlerin çoğaltılmasının “kesinlikle yasak olduğu” belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x