Beydağ Çomaklar’da kestane festivali coşkusu 

Beydağ Çomaklar’da kestane festivali coşkusu 

Beydağ Belediye Başkanı Feridun Yılmazlar, 12 Kasım 2023 Pazar günü saat 11.00’de Çomaklar Mahallesi’nde İzmir Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa yapılacak olan 4.Kestane Festivaline herkesi davet etti. 

Türkiye’nin kestane üretimindeki önemli merkezlerinden biri olan Beydağ’da üretimin kalbinin attığı mahallelerden biri olan Çomaklar Mahallesi’nde Kestane Festivali hazırlıkları başladı. 

Beydağ Belediye Başkanı Feridun Yılmazlar, 12 Kasım 2023 Pazar günü yapılacak olan Kestane Festivaline herkesi davet etti. Bu yıl 4.’sü yapılacak olan ve Beydağ’ın lezzetli ve kıymetli ürünü kestanesinin tanıtımının amaçlandığı 4. Kestane Festivali programı da belli oldu. 2019’da Kestane Festivali’nde yapılan birçok etkinliklerin ardından bu yıl da aynı şekilde birbirinden farklı etkinlikler yapılacak. Önceki yıllarda Beydağ Belediyesi tarafından yöresel keşkek, fırında kestane, ızgara kestane, yahni kestane, yayık ayran ve gözleme ikramında bulunulmuştu. Bu sene 12 Kasım’da de Beydağ Belediye Başkanı Feridun Yılmazlar “Hepimize kışı sevdiren mükemmel tattaki Beydağ Kestanemizi tatmayı kaçırmayın.” diyerek herkese festivale davet etti. 

Çomaklar’da Kestane Zamanı 

Beydağ Belediye Başkanı Feridun Yılmazlar, festivale herkesi davet ederek, “12 Kasım Pazar günü Çomaklar Mahallemizde saat 11.00’de İzmir Büyükşehir Belediyemiz ile ortaklaşa düzenlediğimiz festivalimiz başlayacak. 12 Kasım Pazar günü saat 11.00’de İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Tunç Soyer’in katılımı ile başlayacak olan festivalde Beydağ’ımızın meşhur kestanesini tanıtmaya çalışacağız. Beydağ’ın en lezzetli ve en iyi kestanesini seçeceğimiz kestane yarışmamız da olacak. Değişik etkinlikler olacak. Bando takımı ile başlayacak ve çeşitli folklor oyunları ile devam edecek olan festivalimize İzmir’li ve bütün Türkiye’den vatandaşlarımızı bekliyoruz. Amacımız buralarda hepimizin bildiği ama yeterince tanınmayan kestanemizi hemen hemen herkesin bilmesini, tanımasını sağlamak ve Beydağ için çok girdi sağlayacak, çiftçimizin ekonomisine katkı sağlayarak, daha çok bilinirliğini sağlamaktır. Aynı zamanda Çomaklar sokaklarını yerel üreticilerimiz kendi ürettikleri gıda malzemelerinin bulunduğu stantlar açarak renklendirecek.” diye konuştu. 

Lezzet ve Müzik Şöleni 

12 Kasım Pazar günü saat 11.00’de Beydağ Çomaklar Mahallesi’nde halkoyunu gösterileriyle kestane bereketinin güzelliği herkesle paylaşılacak. 12 Kasım Pazar günü saat 14.00’te Çomaklar Mahallesi’nde de İzmir Büyükşehir Belediyesi Pop Orkestrası festival katılımcılarına müzik ziyafeti yaşatacak. Festival boyunca katılımcılara kestane ile hazırlanan lezzetler ikram edilecek.  

12 Kasım Beydağ Çomaklar Kestane Festivali’nde tüm Beydağ ve İzmirliler ve vatandaşla kestaneye doyacak. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x